Zdravstvene informacije na mreži lako su dostupne i ne koštaju ništa, ali su često uopštene i nisu uvek tačne. Pre nego što pomislite da bolujete od teške, neizlečive bolesti, pročitajte ovaj tekst!
Van svake sumnje, internet je neprikosnoven izvor informacija – iz gotovo svih oblasti života – do kojih se dolazi brzo i lako. Ipak, kad je u pitanju zdravlje, podaci koji se mogu dobiti na mreži obično su vrlo uopšteni, nedovoljno precizni, neprovereni i često ekstremni, pa izazivaju mnogo veću zabrinutost i strah nego odlazak lekaru. Dakle, ako potražite objašnjenje za, recimo, bolove u stomaku, lako možete saznati sve – od najbenignijih do najcrnjih prognoza. Strahovi i agonija zbog neproverenih sumnji mogu postati poseban problem, pa ćete, umesto s pravom dijagnozom, završiti s onom koja se obično ne izgovara tzv. sajberhondrija (oblik anksioznosti uzrokovan pretragama zdravstvenih sajtova).
Studenti medicine uče da se nikad ne započinje s najgorom dijagnozom. Kad pacijent oboli, uvek je najbolje prvo pretpostaviti najčešći oblik bolesti. Ali na internetu, kojim se u potrazi za informacijama o zdravlju koristi svaka osma osoba, dominiraju najekstremniji slučajevi bolesti. U prilog ovoj tvrdnji ide i istaživanje naučnika koji su analizirali rezultate zdravstvenih pretraga na netu i utvrdili da se tamošnje dijagnoze ne podudaraju sa stvarnošću. Na primer, kad se u pretraživač ukuca reč “glavobolja”, tumor mozga navodi se kao mogući uzrok u oko 26 odsto odgovora. Ali, šanse da se oboli od ovog tipa kancera iznose svega 0,012 odsto. Primena informativne tehnologije neminovnost je savremenog doba, ali važno je da znate pravilno da je shvatite i primenite. Većina ljudi greši, jer ne ume selektivno da traži i razume informacije do kojih dođe, pa poseta internetu može brzo eskalirati u negativno iskustvo. Istraživanja stručnjaka pokazala su i da su korisnici veba čije su pretrage dovele do podataka o ozbiljnoj ili letalnoj bolesti – stigli do ekstremnih rezulatata za manje od tri minuta, što su u proseku dva-tri klika. Jedno od objašnjenja jeste i to što ljude nesvesno privlači negativno. Čak i kad rezultati pretrage uključuju linkove za bezazlena objašnjenja (na primer, stres kao uzrok problema s memorijom) – mnogi ih preskaču u korist najgorih objašnjenja (kakvi su članci o Alchajmerovoj bolesti). Ako ste zabrinuti za zdravlje, a uočite linkove koji upućuju na najteže bolesti, sasvim je prirodno da ih pogledate. Međutim, ako čitate isključivo o retkim i ozbiljnim bolestima, lako ćete sebe ubediti da patite od njih.
Medicinska internet istraga može delovati i smirujuće – naročito ako imate živu komunikaciju s osobom na drugom kraju “žice”. S razvojem društvenih medija, korisnici više ne čitaju pasivno informacije s medicinskih sajtova – sad oni stvaraju mrežu zdravstvenih poverenika preko Fejsbuka i Tvitera.
Za mnoge su ove mreže poput glasa zdravog razuma. Svaka zabrinutost u vezi sa zdravljem koja se postavi na mrežu – izazvaće bar nekoliko utešnih, smirujućih odgovora, koji su bliži stvarnosti od užasnih dijagnoza na “nemim” medicinskim sajtovima. Iskustvo pokazuje da ženama naročito koristi ovaj zajednički izvor zdravstvenih informacija. To je sasvim logično, jer su one obično epicentar zdravstvenih informacija u porodici, te se njima svi obraćaju za savet i pomoć. Ali kad je njihovo zdravlje narušeno, nemaju se kome poveriti. Zato su onlajn resursi veoma bitni za validaciju podataka i podršku. Ipak, jedno upozorenje: obraćanje generičkim blogovima nije baš najinteligentnija opcija, jer nikad ne možete znati koliko su učesnici kvalifikovani za davanje zdravstvenih saveta. Najbolje je sve proveriti kod lekara pre nego što se počnu primenjivati preporuke.
Čak i kad je dijagnoza pogrešna – trebalo bi da pošalje jasnu poruku vašem lekaru. Potreba za istraživanjem, velika zabrinutost za lično zdravlje i stvarne zdravstvene tegobe treba da posluže kao uvod u produktivan razgovor, postavljanje prave dijagnoze i određivanje adekvatne terapije.
Kredibilitet zdravstvenog sajta ponekad je sasvim očit – obično iza njega stoje ugledne medicinske institucije, klinike, ordinacije i organizacije. Što se tiče ostatka veb-sadržaja, razmislite o potrazi za drugim izvorom ako naiđete na ove znake upozorenja:
Ako ste stalno za računarom, obavezno pročitajte i ovaj tekst.
Copyright © stazenezele.com