Da bismo zaštitili decu od siledžija i predatora, od kojih internet vrvi, moramo se digitalno opismeniti. Zato krenimo u savladavanje ovog važnog gradiva
Iako smo odavno zagazili u digitalnu eru, veliki broj odraslih u Srbiji nije digitalno pismen, jer ne poseduje sposobnosti kritičkog i bezbednog korišćenja tehnologije. Da situacija bude alarmantnija, grupi digitalno nepismenih građana pripada većina roditelja i prosvetnih radnika. Tako da, pred nama je važan zadatak, moramo hitno savladati gradivo digitalne pismenosti i popraviti statistiku ako želimo da zaštitimo decu od sajber nasilja!
Prema rezultatima jednog istraživanja, u kom su učestvovali roditelji i prosvetni radnici, 54% roditelja izjavilo je da ne poseduje odgovarajuće veštine korišćenja računara i interneta, 45% roditelja reklo je da ne zna dovoljno o digitalnom nasilju, 90% roditelja izjavilo je da smatra da je zadatak škole da ih upozna sa merama zaštite od digitalnog nasilja, a 63% njih reklo je da i školu treba osnažiti za suočavanje sa digitalnim nasiljem. Na ista pitanja, prosvetni radnici odgovorili su ovako. Polovina nastavnika priznalo je da ne poseduje odgovarajuće veštine računara i interneta, 47% njih reklo je da nije dovoljno informisano o digitalnom nasilju, 96% prosvetnih radnika izjavilo je da smatra da je zadatak škole da edukuje učenike o merama zaštite od digitalnog nasilja, a 63% nastavnika ocenilo je da škola nema dovoljno kapaciteta za suočavanje sa ovim problemom.
Verujemo da vam bavljenje statističkim podacima nije zanimljivo, ali trenutna situacija toliko je poražavajuća i zabrinjavajuća da bi svako od nas trebalo da ima to na umu i da da doprinos popravljanju statistike. Jer, kako ćemo naučiti decu bezbednom ponašanju na internetu i zaštiti ih od sajber nasilnika, ako sami nismo dovoljno digitalno pismeni?
Iako mnogi misle da digitalna pismenost obavezno podrazumeva poznavanje različitih računarskih programa i alatki (Windowsa, Worda, Exela…), to nije tačno. Ove dve kompetencije čak ne moraju biti u uzročno-posledičnoj vezi. Postoje osobe koje su totalno nezainteresovane za inovacije na polju informatike, a koje su digitalno pismene. Sa druge strane, i među vrsnim infromatičarima ima digitalno nepismenih. Digitalna pismenost podrazumeva vođenje računa o digitalnom identitetu, digitalnoj sigurnosti i digitalnoj komunikaciji i posedovanje digitalne emocionalne inteligencije. A predstavlja ključnu veštinu 21. veka! Bez nje teško možete zaštititi sebe i svoje najmilije od sajber siledžija i predatora, od kojih internet bukvalno vrvi. Zato se vodite sledećim savetima.
Imajte na umu da sadržaj koji neka osoba objavljuje ne mora ništa da govori o njenoj ličnosti. Psihopate i osobe sa lošim namerama na svom profilu na društvenoj mreži mogu imati isključivo primerene objave. Uostalom, skoro svi predatori u početku šalju dobronamerne poruke potencijalnim žrtvama. Skrenite pažnu na to i svojim najmilijima, pre svega deci, uz napomenu da ne prihvataju zahteve za prijateljstva i praćenja od nepoznatih ili osoba koje poznaju nedovoljno, samo iz viđenja.
Izbegavajte rizična ponašanja na internetu, kako ne biste ugrozili svoju sigurnost u virtualnom i/ili stvarnom svetu. Pazite kakav sadržaj objavljujete i sa kim ga delite, ne učestvujte u grupnim diskusijama, ne šaljite lančane poruke, ali i zamolite prijatelje da vam ne šalju lančane poruke, ne objavljujte lične podatke, ne koristite lokaciju praćenja. Više informacija o bezbednom korišćenju interneta, potražite ovde . A sve ove navike usadite i svojoj deci.
Ne koristite velika slova prilikom pisanja, komentari, poruke i objave napisane velikim slovom poistovećuju se sa vikanjem u razgovoru. I, kao što je već istaknuto, izbegavajte da učestvujete u grupnim diskusijama. Ako zbog završavanja nekog zadatka baš morate pristupiti sajber-zajednici ovog tipa, poštujte pravila koja vladaju unutar nje. Ali nikad ne iznosite podatke i lične stavove o nekome ili nečemu unutar grupe. Takođe, vodite računa da i vaša deca poštuju pravila komunikacije u sajber-prostoru.
Kao u stvarnom svetu, važno je da posedujemo – i ispoljavamo emocionalnu inteligenciju i u virtualnom svetu. A pod digitalnom emocionalnom inteligencijom podrazumevamo rad na izgrađivanju dobrih onlajn-odnosa, ispoljavanje empatije i netolerisanje sajber-nasilja (uvredljivih sadržaja, ismevanja, pretnji…). Stoga, pazite kako se obraćate drugima i kako se drugi obraćaju vama. Ako primetite sajber-nasilje, ne ignorišite ga, nego ga prijavite ”Net patroli”. I, podstičite dete da čini isto.
Ukoliko želite dodatno da edukujete sebe i svoje najmilije na ovom polju, mogu vam koristiti knjige koje se bave tematikom digitalne pismenosti. A, osim razgovorom i kroz lični primer, dete možete digitalno opismenjavati tako što ćete ga slati na tematske radionice. U svim razvijenim evropskim i svetskim zemljama, digitalno opismenjavanje odavno je ušlo u školski program. Nažalost, kod nas još uvek nije, pa moramo više da se bavimo digitalnim opismenjavanjem sebe i dece, kako bismo smanjili rizik od sajber nasilja.
Tekst je napisan u saradnji sa Katarinom Jonev, dugogodišnjim edukatorom na temu zaštite dece na internetu i društvenim mrežama.
Redakcija ŠŽŽ
Projekat „Informisanjem i edukacijom protiv vršnjačkog nasilja“ sufinansiran je iz budžeta Grada Novog Sada – Gradske uprave za kulturu i informisanje.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Copyright © stazenezele.com
Pingback: go x scooters
Pingback: brians club site
Pingback: mejaqq
Pingback: 40fakes.com
Pingback: togel sdyney
Pingback: ประกันรถยนต์ วิริยะ
Pingback: 토렌트 사이트
Pingback: health tests
Pingback: Online medicatie kopen zonder recept bij het beste Benu apotheek alternatief in Amsterdam Rotterdam Utrecht Den Haag Eindhoven Groningen Tilburg Almere Breda Nijmegen Noord-Holland Zuid-Holland Noord-Brabant Limburg Zeeland Online medicatie kopen zonder r
Pingback: KS Pod Max
Pingback: whatismyip
Pingback: รู้จักค่าย SpiniX Slot